Strona główna Dokumentacja wariometru SkyAssistant Bloki funkcjonalne Woltomierz

Zasada działania pomiaru napięcia

Układ służący do pomiaru napięcia w wersji sprzętu 1.5 można przedstawić następująco:
schemat blokowy woltomierza v1.5

Napięcie dostarczane jest z dwu źródeł:
  • z odbiornika przez kabel zasilający, przechodzi przez obwód zabezpieczający składający się z powracalnego bezpiecznika polimerowego i diody zenera typu transil zabezpieczającej przed zbyt wysokim napięciem. Za nimi znajduje się tranzystor P-MOS rozwierający tą gałąź obwodu w przypadku zasilenia z USB.
  • z USB przez separującą obwody diodę schottky i tranzystor P-MOS rozwierający obwód w przypadku zasilenia z odbiornika
    Układ sterujący tranzystorami włącza jedno ze źródeł zasilania w zależności od panujących warunków. Następnie napięcie podawane jest na dzielnik składający się z dwu rezystorów, mający za zadanie zmniejszyć wartość napięcia do poziomu akceptowalnego przez ADC.


    W wersji sprzętu 1.6 i 1.7 ze względu na obecność spadków napiecia na bezpieczniku i obwodzie separującym został zmodyfikowany i wygląda nastepująco:
    schemat blokowy woltomierza v1.6

    Pomiar odbywa się tylko na wejściu odbiornika, dzięki temu nie ma przekłamań wprowadzanych przez zewnętrzne obwody. Podczas pracy z zasilaniem przez USB możliwe jest występowanie alarmów niskiego napięcia. Aby zapobiec ciągłym alarmom wprowadzono mechanizm opóźniający wystąpienie alarmu o 4 minuty po wykryciu transmisji po złączu USB. Wariometr podłączony do USB i nie obsługiwany dłużej niż 4 minuty będzie sygnalizował wystąpienie alarmu niskiego napięcia, generując co 20 sekund komunikat: "Uwaga! Napięcie zero woltów".

    Dodatkowo w wersji 1.6 zmieniono wartość dzielnika napięcia, aby możliwe byo mierzenie napięć segających 12V. Dzielnik w wersji 1.5 umożliwiał pomiar napięcia do 9,5V.