Elektronika modelarska

Zdjęcia (z) samolotów

Brak grafik

Polecamy produkty FPV

System FPV

Zawiera informacje o systemie przeznaczonym d lotów FPV skłądajacym się z OSD (On Screen Display) czyli graficznej nakładki na obraz przesyłany z kamery, Autopilota dla bezzałogowych systemów latających oraz stacji naziemnej odbierającej telemetrię z bezzałogowego samolotu, wyposażonej w sterownik anteny śledzącej, diversity i loger.

Kolega Piotr napisał kilkuczęściowy artykuł o FPV, który ukaże się w kilku najbliższych wydaniach Modelarza. Samolot opisywany w artykule jest wyposażony w nasz System FPV. Zapraszam do lektury.

Modelarz

Samoloty testowane w artykule będące nośnikami System FPV są opisane przez autora artykułu na forum modelarskim. Są to Ranger EX 2.0 m FPV oraz 2600 FPV. Można tam doczytać mnóstwo szczegółów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych oraz zadać pytanie autorowi.

Aplikacja FPV Tracker na system Android pozwala na monitorowanie na mapie Google bieżącej pozycji samolotu wyposażonego w System FPV. Aplikacja pobiera bieżące dane ze Stacji Naziemnej. Możliwe jest też definiowanie nowej trasy w warunkach terenowych i wysłanie jej bezpośrednio do OSD. Aplikacja może być pobrana ze sklepu Google Play. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji podręczniku użytkownika (EN).

FPV Tracker

Zacznij latać patrząc na świat z perspektywy pilota

Własnoręczne pilotowanie samolotu jest jednym z najbardziej emocjonujących doświadczeń. Pozwala podziwiać krajobrazy z lotu ptaka i czuć się jak prawdziwy as przestworzy. Stań się jeszcze lepszym pilotem i rozbuduj swój model o System FPV. Jest to niezbędne ułatwienie każdej podniebnej wyprawy. Czy to lot widokowy, czy specjalna misja – interfejs OSD sprawi, że każdy lot dostarcza niebywałą frajdę. W PitLab dostarczamy rozwiązania, dzięki którym Twój samolot zawsze wróci do bazy, nawet jeśli wyleci poza zasięg sterowania. Jeżeli zdefiniujesz mu lotnisko, sam na nim wyląduje.

Nie musisz już żmudnie walczyć z porywami wiatru - teraz odciąży Cię stabilizator lotu w autopilocie. Ponadto możesz nawigować zarówno nocą, jak i lecąc w samym środku chmury, dzięki sztucznemu horyzontowi oraz wskaźnikom prędkości i wysokości. Jeżeli lot tak Cię wciągnie że przegapisz zachód słońca to dzięki wizualizacji pasa i systemowi ILS wylądujesz nawet nocą na nieoświetlonym lotnisku.

Asystent Wiatru sprawdzi prędkość i kierunek ruchu powietrza na wysokości lotu, tak, byś wiedział czy lecisz z wiatrem czy pod wiatr. Oszczędzisz energię nabierając wysokości we wznoszących prądach powietrza, które pokaże Ci Asystent Termiki. Antena śledząca podąży za Twoim modelem i pozwoli na wielokrotne zwiększenie zasięgu lotu, a także ułatwi odnalezienie modelu na niebie. Zestaw czujników i kontrolek wyświetlanych na ekranie da Ci wgląd w bieżący stan instalacji samolotu. Automatyczna statystyka lotu podpowie nawet kiedy należy zawrócić, aby wystarczyło energii na powrót.

 

Jednym słowem: wyposaż się w System FPV a trudne zadania wymagające lat doświadczeń staną się intuicyjnie proste.

Rozwijany przez nas  System FPV wzbogacił się o dwa kolejne narzędzia zwiększające bezpieczeństwo i ułatwiające wykonywanie długich lotów FPV. Są to Asystent Wiatru i Asystent Termiki. Do oficjalnego użytku wejdą one razem z wersja firmware o numerze 2.40.

 

Asystent Wiatru

Asystent WiatruSłuży do pomiaru siły i kierunku wiatru na bieżącej wysokości. Zwykle prędkość wiatru wzrasta wraz z wysokością. Czasami na pewnych wysokościach wiatr potrafi mieć nie tylko inną prędkość, ale nawet inny kierunek, dlatego informacja o prędkości i kierunku jest kluczowa do planowania lotu, tak aby wystarczyło energii na drogę powrotną.

Asystent wiatru nie wymaga dodatkowego wyposażenia. Pomiar polega na zrobieniu pełnego okręgu ze stałym poziomem gazu i stałym wychyleniem steru wysokości. Algorytmy zaszyte w OSD obliczają wektor znoszenia modelu przez wiatr.  Wynik wyświetlany jest na ekranie w postaci strzałki określającej jeden z 8 kierunków oraz prędkość w postaci numerycznej. Wynik może być prezentowany na kranie radaru lub w polu prędkości. W ustawieniach layoutu trzeba zdefiniować czy będzie tam wyświetlana prędkość względem ziemi, względem powietrza czy prędkość wiatru. Wynik wyświetla się dopiero po wykonaniu poprawnego pomiaru.

 

Asystent Termiki

Asystent TermikiSłuży do wizualizacji wykrytych prądów termicznych, zarówno tych wznoszących jak i duszących. Zestaw OSD+AP posiada funkcjonalność wariometru. Wykryte miejsce występowania komina termicznego są zaznaczane na ekranie radaru jako waypoint, dzięki czemu gdy zgubimy noszenie, łatwo jest je ponownie odnaleźć i wykorzystać do nabrania wysokości bez konieczności używania silnika, co istotnie podnosi ekonomię lotu i zwiększa zasięg.

W rzeczywistości kominy termiczne przemieszczają się razem z wiatrem, więc asystent termiki korzystając z danych uzyskanych przez Asystenta Wiatru przesuwa zaznaczoną pozycję prądu termicznego zgodnie z prędkością i kierunkiem wiatru. Asystent może być używany we wszystkich typach płatowców, nie tylko w szybowcach. Wymaga obecności Autopilota, gdyż tam znajduje się czujnik wariometru.

 

Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach obsługi i konfiguracji obu asystentów zapraszam do lektury dokumentu: Asystent termiki oraz Wiatru w Systemie FPV Pitlab & Zbig.

Lataj bezpiecznie swoim UAV