Elektronika modelarska

Dedalus w sklepie

Autopilot Dedalus
Autopilot Dedalus
329,00 zł
Kabel Dedalus-GNSS
Kabel Dedalus-GNSS
10,00 zł
Zestaw AP Dedalus
Zestaw AP Dedalus
512,00 zł

Autopilot Autopilot DedalusDedalus został stworzony po to aby Twój model, w który sporo zainwestowałeś nie odleciał sobie gdzieś w nieznane z powodu banalnej przyczyny takiej jak utrata zasięgu sterowania, rozładowania baterii w nadajniku czy termiki wsysającej model w chmurę. Takie rzeczy zdarzają się każdemu, lecz mając na pokładzie Dedalusa jesteśmy w stanie doprowadzić Twój modem z powrotem nad miejsce startu. Wskazane jest aby odbiornik RC był wyposażony w programowalny system Fail-Safe umożliwiający zaprogramowanie konkretnego stanu kanału odbiornika sterującego pracą autopilota w chwili utraty sygnału radiowego z nadajnika aparatury RC.

Po włączeniu Fail-Safe, lub ręcznym aktywowaniu trybu powrotu, autopilot wraca do miejsca startu i krąży wokół tego miejsca.

 

Dedalus jest mały (64mm długości, 30mm szerokości i 10mm wysokości) po to aby zmieścił się nawet w wąskim kadłubie szybowca. Na płytce zawiera komplet podstawowych czujników. Może sterować wszystkimi podstawowymi rodzajami płatowców:

  • z usterzeniem klasycznym typu  "T"
  • z usterzeniem Rudlickiego typu "V",
  • bezogonowcami typu latającym skrzydłem oraz deltą.

Mocując go w modelu pamiętaj że autopilot stabilizuje model w położeniu w jakim sam się znajduje, więc trzeba zamocować go stabilnie aby nie przemieszczał się w trakcie lotu (np. przyklejając go na "rzepa"). Musi być umieszczony prostopadle do osi wzdłużnej i poprzecznej modelu gdyż inaczej model będzie leciał pochylony lub przechylony. Niewielkie odchyłki wynikające z konstrukcji modelu mogą być skompensowane w konfiguracji autopilota.

 

Konfigurację Dedalusa robi się przez podłączony po USB komputer i aplikację FPV Manager działającą pod Windowsem, jednak czasami trzeba coś poprawić na lotnisku, sprawdzić status nawigacji satelitarnej, czy obejrzeć statystykę lotu. Do tego celu dołożyliśmy maleńki wyświetlacz z klawiaturą. Możesz z nim latać, ale może być podpinany tylko gdy będzie potrzebny. Z tego względu jeden wyświetlacz z klawiaturą wystarczy do wielu autopilotów.

Wyświetlacz można podłączać i odłączać w czasie pracy autopilota. Wtyczka wyświetlacza ma wypustki polaryzacyjne sugerujące  właściwy sposób podłączenia.

 

Dedalusa do aparatury RC podłącza się na 3 różne sposoby:

  • połączenie równoległe (przewód kanału 1 przenosi zasilanie i masę, pozostałe 2 przewody przenoszą tylko sygnały PWM kanałów 2, 3 i 4 oraz 5, 6 i 7),
  • połączenie szeregowe CPPM pojedynczym przewodem kanału 1
  • połączenie szeregowe S-bus pojedynczym przewodem kanału 1

Serwa płaszczyzn  sterujących podłącza się bezpośrednio lub magistralą S-bus do ostatniego wyjścia.

Autopilot RC Dedalus wejścia RC

 

 

Dedalus zasilany jest z BEC o napięciu 5V lub 6V. Dobierający wydajność prądową zasilania do modelu, należy pamiętać że autopilot steruje dokładniej, ale przez to znacznie częściej porusza serwami niż człowiek, więc należy oczekiwać większego zużycia prądu niż w locie sterowanym ręcznie.

Lataj bezpiecznie swoim UAV