Elektronika modelarska

Co jakiś czas trafiają do mnie pytania o możliwość wyłączenia nadajnika w wariometrze. W zasadzie jest to podstawowa funkcjonalność wariometru, ale do niektórych celów takich jak loty na bardzo dużą odległość może ona nie być potrzebna. Czasami praca nadajnika może zakłócać inne urządzenia pracujące w tym samym pasmie. Dodatkowo wyłączenie nadajnika gdy nie jest używany powoduje zmniejszenie poboru prądu.

Bez dłubania w sprzęcie nie ma możliwości całkowitego wyłączenia nadajnika, ale jest możliwość zmniejszenia w sposób programowy jego mocy 10000-krotnie do poziomu 1 mikrowata, co praktycznie jest równoważne z wyłączeniem nadajnika. Aby zredukować moc trzeba zmodyfikować plik firmware podmieniając domyślną maksymalną nastawę mocy wyjściowej na wartość minimalną.

Obecnie w użyciu są 2 wersje sprzętu różniące się konstrukcją nadajnika: kilkadziesiąt egzemplarzy w wersji 1.6 i zdecydowaną większość w wersji 1.7, dlatego skupię się na omówieniu wersji 1.7. Jeżeli używasz wersji 1.6 i potrzebujesz wyłączyć nadajnik skontaktuj się ze mną. Istnieje kilkanaście wersji językowych, każda jest troszkę inna, ale zasada działania jest taka sama. Trzeba znaleźć ciąg instrukcji programowania nadajnika i podmienić 2 bajty konfigurujące nadajnik.

Narzędziem do modyfikacji pliku firmware będzie edytor tekstów pracujący z plikami binarnymi. Taki, w którym można edytować każdy bajt pliku. Ja używam UltraEdit, ale większość edytorów dla programistów będzie dobra. Rozbudowane edytory graficzne, takie jak MS Word, czy OO Writer nie nadają się do tego celu.

 

Odszukanie kodu konfiguracji nadajnika

W edytorze otwieramy plik firmware z rozszerzeniem "afv" np. "vario_pl.afv" i wyświetlamy jego zawartość w postaci szesnastkowej. Następnie trzeba znaleźć następujący ciąg znaków odpowiedzialny za konfigurację nadajnika:

75 35 E2

75 36 87

75 37 00

75 38 00

W bieżącej wersji jest on dostępny pod adresem 3AEDh. W innych wersjach może być przesunięty, ale zawsze będzie to ten sam unikalny ciąg znaków występujący w pliku tylko jeden raz.

kod konfiguracyjny nadajnika

 

Teraz zamień wartość bajtów E2 na 02 oraz bajtu 87 na 80, zapisz plik i wgraj go do SkyAssistanta poleceniem "Konfiguracja" -> "Aktualizuj firmware". Zmodyfikowany fragment powinien wyglądać następująco:

75 35 02

75 36 80

75 37 00

75 38 00

 

Po zaktualizowaniu firmware tak zmodyfikowanym kodem wariometr nadal nadaje sygnał radiowy, ale ma tak niską moc że zasięg urywa się po kilkunastu metrach.

Lataj bezpiecznie swoim UAV