Elektronika modelarska

Chyba jako jeden z ostatnich wśród swoich kolegów dołączam do grona kopterowców. Nie dlatego aby kierowała mną chęć polatania sobie, broń Boże - nie robię tego dla przyjemności, po prosto potrzebowałem czegoś mobilizującego do dalszej pracy. 

W tym celu od kolegi Jakuba z quadframe nabyłem po bardzo promocyjnej cenie "Middle size QUADcopter frame". Towarzysze z ChRL zasilili mnie sześcioma regulatorami Turningy Plush 18A, sześcioma silnikami RCtimer BL-2830/14 750kv, garścią propsaverów i 12 kompletami śmigieł prawych i lewych.

Quadrocopter Korzystając z wolnej chwili skompletowałem całość doprowadzając swojego pierwszego UAV do etapu jak na zdjęciu. Jeszcze nie jest skończona instalacja  elektryczna, nie jest zainstalowany komputer pokładowy ani bateria zasilająca, ale jest już kompletny i działający zespół napędowy.

Wygląda to monstrualnie, pewnie dlatego że przez pomyłkę wziąłem śmigła 12 calowe zamiast 10 calowych. Wiedziałem że potrzebuję 9 lub 10 calowych, ale że w mojej nader skromnej karierze modelarskiej obywałem się przeważnie bez śmigieł, więc ta 12-ka jakoś nie zakuła mnie w oczy. Póki co te też się kręcą. W najgorszym wypadku napęd będzie miał gorszą sprawność.

O ile śmigła z literką R były przyzwoicie wyważone, to te normalne  wymagały duuużo pracy. Naklejanie 20 cm taśmy na lżejszą z łopat nic nie dawało, trzeba było spiłować spory kawałek końca śmigła aby cięższa strona nie przeważała. Nie mam żadnej wyważarki, więc testowałem na końcu pensety. Tak czy inaczej teraz w czasie pracy nie czuję wibracji ramy.

Testowałem to zasilając regulator z zasilacz laboratoryjnego z ograniczeniem prądowym do max 3A, ale te 3A przy 12V wystarczają aby jeden silnik  podnosił platformę do góry. Strach pomyśleć o tym co będzie jak włączę 4 na raz :-)

Zanim mój UAV zacznie latać minie jeszcze trochę czasu, bo przede wszystkim nie mam jednostki inercyjnej do swojego komputera. Robiąc obecnie używany moduł inercyjny wybrałem jak się okazuje trudno osiągalne akcelerometry. Nigdzie ich nie ma a nowe z fabryki wyjdą dopiero w połowie sierpnia. Chyba do tego czasu zrobię kolejny moduł inercyjny. Projektowi przybędzie trochę redundancji a i będzie co porównywać.

 

Lataj bezpiecznie swoim UAV