Elektronika modelarska

Każdy z nas wyposażając swój wielowirnikowiec w czujnik prądu zadaje sobie pytanie na jaki zakres prądu powinien być wykonany czujnik.

Z pomocą przychodzi kalkulator wielowirnikowców eCalc

. Najważniejszym parametrem do ustawienia jest masa wielowirnikowca, gdyż od jej wartości będzie zależała moc potrzebna do latania a moc podzielona przez napięcie pakietu to prąd. Podajemy takie parametry jak typ pakietu i ilość ogniw, rodzaj silnika i śmigła. Jeżeli w bazie danych nie ma naszego silnika, wybieramy najbliższy odpowiadający wymiarami oraz parametrem kV.

Po prowadzeniu danych naciskamy "Calculate" i kalkulator podaje nam wyliczone wartości.

Parametr jaki nas interesuje to prąd potrzebny do zawisu "Motor @ Hover". Pamiętajmy że jest to wartość dla jednego zespołu napędowego. W quadrokpterze mamy ich 4, w hexakopterze 6 itd. To jest prąd potrzebny do zawisu, w czasie wznoszenia i manewrów będzie większy, ale nie aż tak bardzo duży jak się niektórym wydaje.

Z mojego doświadczenia do latania spokojnego wystarczy posiadać czujnik na zakres 1,5 raza większy. Do szaleństw i dynamicznych lotów można przyjąć współczynnik 3. U siebie mam współczynnik 2 i jeszcze nie zdarzyło się żebym oparł się o górny zakres pomiarowy. Błędem jest szacowanie czujnika na podstawie prądu maksymalnego wyliczonego przez kalkulator. Takich prądów silnik pracujący w wielowirnikowcu nigdy nie będzie pobierał.

Przykładowo mój hexakopter ważący 1600 g zbudowany na ramie DJI (silniki 2212, 915 kV), zasilnie 4S1P LiFe 2300 mAh bierze średnio w locie ok 17 A. Dane wprowadzone do kalkulatora dają wynik 2,9 A co pomnożone przez 6 daje 16,4 A.

Tak wygląda wykres napięcia [V] (czerwony), prądu [A] (niebieski) i zużytej energii [mAh] (zielony).

Wykres przedstawiający zasilanie hexakoptera

Wykres zużytej energii (zielony, skala po prawej stronie) nie zaczyna się od zera, bo zapomniałem wyzerować wskazania po poprzednim locie. W prezentowanym locie zostało zużyte 3651-1863 = 1788 mAh.

Aby policzyć średni prąd korzystam z kursorów, są to białe, przerywane, pionowe linie na wykresie. Ustawiam jest na ciągłym fragmencie stabilnego lotu. Pod wykresem pokazane są wartości zaznaczone przez kursory, oraz różnica wskazań.

Wartość zużytej energii obliczę jako ilość zużytej energii przez czas lotu.

W zaznaczonym fragmencie zużyte zostało 1548,38 mAh w czasie 5:05.89 minut. Daje to średni pobór prądu 18,222A

Lataj bezpiecznie swoim UAV