Elektronika modelarska

Dostałem od znajomego do testów moduł GPS-GLONASS na chipsecie u-blox NEO M8N wyprodukowany przez Drotek. W swojej ofercie mam podobny moduł oparty na chipsecie MTK. Grzechem było by ich nie porównać mając je oba w ręce.

Porównywałem warunki statyczne, czyli liczbę widzianych satelitów, siłę odbieranego z nich sygnału oraz dokładność zwracanej pozycji. Parametrów dynamicznych takich jak gotowość do rozpoczęcia pracy nie jestem  w stanie ocenić w rozsądnie krótkim czasie. Moduły mają inny rodzaj podtrzymania zasilania (bateria w u-blox i kondensator w MTK), a sam pomiar podlega dużym wahaniom, więc trzeba było by zrobić wiele pomiarów a to jest bardzo pracochłonne. Dodatkowo nie potrafię odpowiednio ustawić modułu u-blox i za każdym razem zgłasza mi się na prędkości 9600 bps, która jest trochę za niska do przesłania wszystkich wymaganych komunikatów.

 

Układ testowy zestawiłem podłączając oba moduły do konwerterów USB-UART na długich przewodach w odległości 1,35m od okna. Moduły leżały obok siebie na rolce foli bąbelkowej, tak aby były nie leżały na podłodze.

warunki porównania GNSS

 

Na komputerze uruchomiłem dwie instancje programu u-center: po lewej dla u-blox i po prawej dla MTK. Każdy program pokazywał 4 okna:

  • Mapę nieba (lewy górny róg), czyli siłę sygnału od satelitów zorientowanych na nieboskłonie. To narzędzie pokazuje kierunkowość anten, czyli natężenie sygnały odbieranego  z półsfery. W moim przypadku, niebo widoczne było od zachodniej strony z lekkim odchyleniem na północ i dlatego większość satelitów była widziana z tej strony.
     W tym teście lepiej wypada u-blox. Widzi silniejszy sygnał i odrobinę szerzej. Tak na prawdę ten test byłby miarodajny w warunkach otwartego nieba, ale tutaj też pokazuje pewne relacje.
  • Numery satelitów i ich liczba (prawy górny róg). Tutaj warunki są identyczne. Program trochę inaczej interpretuje komunikaty z modułu na chipsecie MTK, ale liczba satelitów przez cały czas testu była taka sama.
  • Mapa odchyłek (lewy dolny róg) pokazuje jak daleko odjechała pozycja od jej wartości średniej. Ten wykres jest cały czas w ruchu i mocno się zmienia. Zdjęcie uchwyciło akurat taki moment gdzie odchyłka dla u-blox (po lewej) mieści się w okręgu ok. 30m a dla MTK (po prawej) przekracza 50m. Żeby móc to dobrze pokazać trzeba było by nagrać time-lapse z dłuższego czasu. Oba systemy czasami odpływają, ale jest wyraźna przewaga u-bloxa. Odpływa rzadziej i znacznie mniej.
  • Ostatnie okno w prawym dolnym rogu pokazuje natężenie sygnału z poszczególnych satelitów. Tutaj też jest widoczna wyraźna przewaga modułu na u-blox nad MTK.

wyniki porównania GNSS

 

 

Różnice między modułami wynikają  prawdopodobnie dlatego że moduł u-blox ma większą antenę 25x25mm względem MTK, którego antena ma rozmiar 18,5x18,5mm. Moduł MTK jest scalony i nie wiem co ma w środku, natomiast moduł u-blox ma wbudowany filtr SAW oraz aktywny wzmacniacz antenowy, co przekłada się na większą siłę sygnału.

Tak moduły wyglądają z bliska.

widok anten modułów GNSS

 

Podsumowując trzeba powiedzieć że moduł u-blox ma większą czułość i znacznie bogatsze oprogramowanie niż MTK. Z tym oprogramowaniem jest też trochę kłopotu, bo sporo czasu musiało minąć abym był w stanie skonfigurować moduł do pracy. Gdyby nie oscyloskop, którym mierzyłem prędkość transmisji, pewnie jeszcze bym długo siedział i zastanawiał się dlaczego to nie działa. Z kolei MTK działa bez żadnej konfiguracji i wszędzie tam gdzie precyzja lokalizacji nie jest krytyczna, np w samolotach czy pojazdach jest wystarczając dobry.  Do multikopterów zdecydowanie polecam sprzęt konkurencji oparty na u-blox.