Elektronika modelarska

Autopitlot v.2.1Jest już nowa wersja 2.1 płyty głównej komputera pokładowego AutoPitLot. Różnice względem poprzedniej to zmniejszona bateria zegara przeniesiona na spód, powiększone mocowanie umożliwiające montaż przez gumowe amortyzatory i przede wszystkim zmiana sposobu sterowania serwami umożliwiające odświeżanie pierwszych 8 kanałów z pełną częstotliwością 400 Hz.

Zamiast dwóch złącz obrotomierzy pojawiło się złącze umożliwiające podpięcie dwu sonarów lub obrotomierzy. W wersji z zewnętrznym multipleksowaniem może obsłużyć do 16 sonarów.

Ostatnia zmiana to brak pionowej płytki interfejsowej z gniazdem karty i USB. Te rzeczy razem z LED statusu wywędrowały na zewnętrzną płytkę podłączaną na kabelku.  Celem jest umożliwienie zabudowy komputera przy zachowaniu dostępu do karty i widoczności LED.

Dzisiaj płytka została oblatana na moim testowym Quadrokopterze. Pierwszy lot odbył się na dworze, jednak niska temperatura i zlodowaciały śnieg nie zachęcają do strojenia regulatorów, wiec dalszą część lotów wykonałem w biurze. Do tej pory bałem się latać w ograniczonej przestrzeni biura, gdzie trzeba się zmieścić w sześcianie 2x2x2 m3. Zawsze latałem na placu gdzie mam 30x30x30 m3 przestrzeni i do pewnych testów to było za mało. Nie wiem czy to presja zimy, trochę większe umiejętności czy lepszy sprzęt (pewnie wszystko po trochu) ale okazuje się że można latać nawet w tak małej przestrzeni.

 {youtube}Xyag9ZgC5uU{/youtube}

 

Na filmie stroiłem regulator prędkości kątowej przechylenia. Na starym sprzęcie optimum było na poziomie 0,4, teraz podniosłem je na 0,47. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest dwukrotnie szybsze odświeżanie regulatorów, przez co skraca się pętla sterowania i można ostrzej nastroić regulator.

Na filmie kopter mocno się telepie w pochyleniu, ale ten regulator jeszcze nie był strojony. Generalnie jest wyraźna poprawa względem poprzedniej wersji.

Lataj bezpiecznie swoim UAV