Elektronika modelarska

Newsy

Nowinki dotyczące różnych zagadnień dotyczących działalności i użycia projektów Pitlaba

Syn w szkole dostał zadanie zrobić lampion. W wytycznych było oświetlenie elektryczne, bo wiadomo że ogień i większa grupa dzieci to kłopot. Tak się składa że po zbudowaniu kiedyś kilku kopterów została mi 3 watowa biała LED z kolimatorem skupiającym wiązkę światła do +-20°. Do zasilania tego miałem przetwornicę stałoprądową 170mA. Po jednym z ostatnich projektów zostały mi cylindryczne ogniwa Li-ion o rozmiarze 18x650.  Zestawiłem to wszystko razem: ogniwa po bokach, w środku LED świecący w górę, z jednej strony przetwornica z drugiej wyłącznik, tak aby wypełniało całą powierzchnię podstawy. Największe są ogniwa, musi ich być co najmniej 2 aby przetwornica mogła wystartować, więc to one dyktowały rozmiar podstawy lampionu 66x66mm. Resztę narysowałem tak aby pasowało wizualnie. Rysunek przedstawiający oba rzuty można wydrukować na 2 kartkach A4 i użyć jako szablon do wycięcia z twardszego materiału. Ja użyłem kartonu o grubości 2mm. Odrysowując szablon na materiale warto od razu złożyć wszystkie 4 ścianki ze sobą, albo co najmniej po dwie, tak aby było jak najmniej klejenia.

Ponieważ mój LED był dedykowany jako światło typu "szperacz" do koptera, wiec celowo było dobierane tak, aby miało jak najwęższą wiązkę. Lampion wymaga światła wydostającego się na boki, więc zaprojektowałem odbłyśnik w formie odwróconej, czworokątnej piramidy umieszczony w górnej części lampionu. W obliczeniach wyszedłem z założenia że promień światła odchylony o 10° powinien odbić się i wyjść poziomo. Dało to kąt rozwarcia ścian piramidy 55°. Odbłyśnik jest z papieru z przyklejoną spożywczą folią aluminiową. Na rysunku na drugiej stronie, trójkąt nad lampionem to jedna ściana odbłyśnika.

W okienkach trzeba coś umieścić żeby  nie było widać "bebechów". Pomyślałem o witrażu i wybrałem z sieci kilka najbardziej pasujących. Pierwotnie miały być przekalkowane na papier śniadaniowy i ręcznie pokolorowane, ale to się kazało za trudne. Znów wydruk obrazków na czarno-białej drukarce daje zbyt ciemny obraz. Finalnie obrobiłem obrazki podciągając mocno gammę i zmniejszając jasność. Później okazało się że trochę za dużo, ale trudno. Dopiero taki wydruk z ledwo widocznymi konturami został ręcznie pomalowany i wklejony w okienka lampionu.Tutaj jest kilka wybranych witraży, przeskalowanych do rozmiaru okna a na kolejnej stronie wersja rozjaśniona.

System FPVJest już dostępna do pobrania kolejna wersja firmware zawierająca między innymi różnicowe sterowanie pracą silników dla samolotów dwusilnikowych. Ustawienia są dostępne w menu OSD: Autopilot -> Tryb AUTO -> Tryb Gazu. Pojawiła się możliwość wyboru różnicowania wysterowania silników w zależności od wysterowania kierunku, możliwość miksowania gazu i wysokości, określenie limitu gazu i wybór jednego z 3 trybów pracy: stały, dynamiczny i włącz-wyłącz. Szczegóły sterowanie są opisane w dokumencie Differential throttle support. W OSD pojawiło się okno zawierające status wszystkich czujników: Autopilot -> Status Systemu. 

Dodatkowo począwszy od tej wersji stacja naziemna może przyjmować dane telemetryczne protokołem Mavlink i dzięki temu współpracować z innymi kontrolerami lotu obsługującymi ten protokół.

Są już gotowe prototypy nowej wersji autopilota. Na odświeżenie sprzętu zdecydowaliśmy się, gdy okazało się że dwa czujniki są już nieosiągalne na rynku. To jest już czwarty w historii projektu czujnik ciśnienia, trzeci żyroskop i drugi magnetometr. Część czujników Zbyszek już wcześniej oprogramował (bo przyznam się w tajemnicy że to już drugi prototyp i dlatego tak to już długo trwa). Teraz jeszcze kilka dni na programowanie, oblot i będzie można zamówić większą partię płytek do serii produkcyjnej oraz szablon do pasty. Podzespoły są już kupione. Nie wiem jakie teraz są kolejki do montażu na automacie, ale za mniej więcej 3-5 tygodni nowe autopiloty powinny być już dostępne w sprzedaży.

AP v1.3

W tej wersji przy okazji wyleciały złącza: I2C (żółte) i analogowe (czarne). Kiedyś zostały dodane tak na wszelki wypadek a nigdy nie były używane i z pewnych przyczyn technicznych nie będą, więc nie ma po co ich montować. Wszystkie rozmiary zostały zachowane tak jak we wcześniejszych wersjach.

 

Aktualizacja z 16 października

Podzespoły poszły do montażu SMD na automacie. Powinny wrócić za ok. 10 dni. Wtedy zostanie montaż przewlekany złącz, programowanie, testowanie, kalibracja i mogą już trafić do sklepu.

 

Aktualizacja z 31 października

Liczyłem na to że odbiorę zmontowane płytki w tym tygodniu ale jeszcze ich nie mam. We wtorek i środę były zapytania telefoniczne o kwestie techniczne, więc montaż pewnie już się odbył, ale ciągle nie mam informacji o gotowości do odbioru. Pewnie jeszcze została kontrola jakości i ewentualne poprawki. Odbiór pewnie będzie już po świętach.

 

Aktualizacja z 5 listopada

Mam już w firmie płytki z zamontowanymi podzespołami SMD. Jeszcze tylko złącza, programowanie, testowanie, kalibracja i jeżeli nie będzie niespodzianek to jutro wyruszą w świat zaległe zamówienia oczekujące na wysłanie.

zmontowane AP 1.3

 

Otwieramy nowy sezon z nową wersja Systemu FPV. Oprócz wielu drobnych udoskonaleń takich jak obsługa systemu satelitarnego GALILEO z nowym modułem GNSS, rozszerzony monitor kanałów RC czy możliwość wyzwalania menu dowolnym kanałem, opisanych szczegółowo w dokumencie Zmiany 2.70, ta wersja wspiera protokół MavLink pozwalając używać OSD w innych systemach. Pełny opis funkcjonalności oraz sposób połączenia OSD z kontrolerem lotu jest dostępny w dokumencie: MavLink support in Pitlab FPV System 2.70.pdf

 

Niedawno wprowadzany moduł Quectel'a L86 miał kilka wad, między innymi widział tylko do 9 satelitów i zdarzały się zacięcia podczas pracy, więc pod koniec roku rozpocząłem prace nad nowym modułem GNSS. Tym razem wybór padł na zintegrowany z anteną moduł uBloxa SAM-M8Q.

Nowy moduł pod względem mechanicznym i elektrycznym jest identyczny z poprzednimi. W warunkach osiągalnych w biurze widzi do 20 satelitów z konstelacji GPS i GLONASS. Na poniższym obrazku pokazane są parametry jego pracy. Tak jak wcześniejsze moduły, posiada możliwość doposażenia go w magnetometr typu HMC5883 ale nie jest on obsługiwany przez nasze projekty, więc domyślnie oferowana jest wersja bez magnetometru. Posiada 1 LED sygnalizującą obecność zasilania. Dodatkowo po uzyskaniu FIX zaczyna ona przygasać co 1s na czas 100ms.

GNSS SAM-M8Qstatystyka SAM-M8Q

Kliknij w obrazki aby powiększyć

Mikołajki 2018Tradycyjnie jak to było od kilku lat z okazji mikołajek robimy 15% promocję na wszystkie produkty oferowane w sklepie. Niech to będzie tydzień okalający datę 6 grudnia czyli od 2 do 8 grudnia. Wszystko co będzie zamówione i opłacone w tym czasie, nawet jeżeli fizycznie zabraknie w PitLab.Sklepie (nie powinno, ale zawsze może) będzie sprzedane w promocyjnej cenie. Słowem - kluczem uruchamiającym promocję będzie: Mikołaj wpisane w pole kuponu podczas zamawiania.

Jest to odpowiedź na organizowane przez branżę handlową czarne piątki, wyprzedaże itp. O ile rozumiem te sprawy wynikają z natury tej branży gdzie towary promowane mechanizmami takimi jak moda starzeją się i muszą być wypchnięte z magazynów. W naszej branży produkcyjnej nie ma tego zjawiska. Sprzęt sprzedany kilka lat temu jest odmładzany pojawiającą się zupełnie za darmo nową funkcjonalnością.

Mimo wszystko chcemy dać Wam szansę abyście bazując na tradycji naszej kultury skorzystali z możliwości tańszego uzupełnienia swojej bazy sprzętowej i przy okazji zostawili u nas kilka złotych :-)

Lataj bezpiecznie swoim UAV

Logowanie